Bu gün saat 21.30'da Isvec Devlet Televizyonu SVT1'DE Kobra adli Kültür Sanat belgeselinde,"Ezan Okumak Bir Sanattir" adli bir program yayinlanacak.

Programda ezanin Müslümanlar icin yeri ve önemi anlatildi.Programın büyük bir bölümü İstanbul da çekilirken, Osmanlıdan beri ezanların Türkiye'de vakitlerine göre; saba,uşşak, seggah ve rast makamında okunarak, Ezan okumanın bir sanat olduğu ifade edildi. İlk ezanı okuyan Hz. Bilal'in canlandırıldığı Çağrı filminden bir bölüm gösterilen belgeselde Hz Bilal'in işkencelere rağmen yolundan dönmediği ve ilk ezanı çıplak sesle okuduğu belirtildi. Ezanın manasının da İsveççe anlatıldığı belgeselde, Kabe müezzin'inde okuduğu ezan, izleyicilere dinletildi.

Geçen sene, Fatih Camii’nde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Ezanı En Güzel Okuma Yarışması’ İstanbul bölge finali yarışması da belgeselde yer alırken, birinci olan Kadıköy Selami Çeşme Camii Müezzini Şükrü Asıleren'ın görüşlerine yer verildi. Antalya'nın Kaş ilçesi Pınarbaşı Köyü Camisi'nde imamlık yapan ve Rock tarzında ilahide okuyan Ahmet Muhsin Tüzer'in kısa hayat hikayesi, belgeselin son bölümünde yer aldı

 

Programın tamamını seyretmek için aşağıda ki linki tıklayın!

http://www.svtplay.se/…/k…/avsnitt-9-boneutrop-vem-far-lata…

 

b_650_350_16777215_00_images_stories_ezan-vakitleri.jpg

muslimsk sjukhus koordinator